Za vzděláním ale i za zábavou vyrazili v pátek 6. září žáci 8. ročníků Základní školy Mutěnické. Společně se svými třídními učiteli se vydali do pavilonu A Brněnského výstaviště, kde se konala akce Festival vědy. Své stánky si zde nachystaly nejrůznější fakulty Masarykovy univerzity a Vysokého učení Technického či Univerzita Obrany, ale zároveň i řada významných firem elektrotechnického průmyslu. Zájemci si na těchto stáncích mohli vyzkoušet nejrůznější pokusy nejen z odvětví fyziky a chemie, na které byl program zaměřen nejvíce, ale i z řad zdravovědy, zdravého životního stylu, filozofie, přírodovědy či historie. Největší úspěchy u žáků získaly především ukázky dronů u stánků Univerzity Obrany a VUT, kde u druhého jmenovaného si žáci mohli i vyzkoušet ovládání dronů v 3D programech. Velice oblíbené byly i ukázky chemických pokusů které nabízela Přírodovědecká fakulta MU a práce s mikroskopy, které nabízely stánky Přírodovědecké, Pedagogické ale i Farmaceutické fakulty. Na závěr se naši žáci účastnili vystoupení v rámci Divadla vědy, kde opět vyučující z Brněnských univerzit a fakulty Chemické z VUT předváděli nejrůznější pokusy za využití běžně dostupných surovin v kuchyni, jako je sůl, cukr či jedlá soda. Návštěva festivalu byla pro žáky velmi přínosná.

Mgr. Aleš Vybíral

Účast žáků 2. stupně na Festivalu vědy