Jak se dělá design? Tak na tuto otázku mohli dostat odpověď žáci 9. B, kteří navštívili Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie a zhlédli stálou expozici s názvem Jeskyně: Panorama designu. Dozvěděli se, že začátky příběhu designu začínají už koncem 19. století a jeho příběh je spojen s rozvojem sériové výroby. Pak jsme se posunuli o poschodí výš a zhlédli sbírku současného designu a módy. Obě expozice nabízely spoustu zajímavých věcí, které děti neopomněly komentovat.

Součástí programu byla také umělecká dílna, kde si žáci zahráli na designéry. Rozdělili se do skupin a měli za úkol navrhnout a vyrobit nějaký předmět. K dispozici měli spoustu materiálu a bylo jen na nich, co použijí. Všichni se vrhli do práce a navrhovali, tvořili, stříhali, malovali, lepili, řezali. Za necelou hodinu byly zajímavé a opravdu velmi originální výrobky na světě. Každá skupina ještě měla za úkol své výrobky odprezentovat. Při prezentaci jsme se všichni hodně pobavili.

Žáci si užili zajímavé dopoledne v Moravské galerii, něco se dozvěděli, zahráli si na designéry, vyzkoušeli si spolupráci a zjistili, jak jsou manuálně zruční a šikovní. Výrobky mohli zanechat v galerii, nebo si je vzít s sebou. Všechny výrobky nakonec skončily ve škole a máme je vystavené ve třídě!

Mgr. I. Šíblová