Kdo by neznal říkanky Josefa Lady s jeho pozoruhodnými ilustracemi, které nás provázely již od raného dětství?
Více se o tomto spisovateli a ilustrátorovi dozvěděli žáci 3. A při ztvárnění projektu Josef Lada – spisovatel a ilustrátor a při jeho následné prezentaci před svými spolužáky. Materiály čerpali z dostupných zdrojů, nechyběly ani ukázky dětských knih tohoto autora s četbou úryvků z jejich pohádek, říkanek a básniček. Z nich pak vytvořili ve třídě výstavku, kterou oživili i pohlednicemi Josefa Lady. Výtvarné ztvárnění získaných materiálů zachycovaly plakáty s fotografiemi J. Lady, životopisem spisovatele, ilustracemi jeho knih, to vše doplňovaly i dekorativní kresby žáků. Tyto plakáty zdobí nyní prostory chodby školy a mohou si je prohlédnout i ostatní spolužáci.
Tato forma práce v rámci rozvíjení čtenářské gramotnosti přinesla dětem radost z četby s porozuměním a čerpání nových informací. Žáci sdíleli nové prožitky se svými spolužáky, vyhodnocovali výsledky své práce a využívali tak čtení k seberozvoji – načerpání nových informací a poznatků. Snad se jim tato skupinová práce stane průpravou k zúročení čtení s porozuměním i v dalším životě.

Mgr. Dana Vrábová